آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

با توجه به اینکه تابلوهای برق صنعتی، تجهیزات و مدارات الکترونیکی را در خود نگهداری می‌کنند، حفظ و نگهداری تجهیزات موجود در آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. این در حالی است که بسته نشدن آرام درب تابلو برق می‌تواند بر روی مدارات الکترونیکی تاثیر منفی بگذارد. آرام بند قفل تابلو برق یکی از یراق‌آلات مهم در تابلوهای برق می‌باشد که می‌تواند بر روی افزایش عمر و دوام تجهیزات موجود در درون تابلو برق کمک کند. در این مقاله قصد داریم آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن را بررسی کنیم.

معرفی انواع آرام بند قفل تابلو برق

تجهیزات موجود در تابلوهای برق صنعتی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. نگهداری نادرست از این تجهیزات می‌تواند موجب خسارات جبران‌ناپذیری شود. محکم بسته شدن درب تابلوهای برق علاوه بر اینکه می‌تواند بر روی عملکرد مدارات الکترونیکی داخل تابلو برق تاثیر منفی بگذارد، می‌تواند موجب خرابی درب و بدنه تابلو برق هم بشود. آرام بند قفل تابلو برق ابزاری است که کمک می‌کند درب تابلو به آرامی بسته شود و آسیبی به مدارات و بدنه تابلو نرسد.

آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن
آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

چرا باید از آرام بند قفل تابلو برق استفاده کنیم؟

معمولا سوالی که در ذهن افراد شکل می‌گیرد این است که آرام بند چه تاثیری می‌تواند بر روی یک تابلو برق داشته باشد و چرا باید بر روی تابلوهای برق آرام بند نصب کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم که آرام بندهای قفل تابلو برق باعث می‌شوند تا درب تابلو برق به آرامی بسته شود و همچنین مانع از بازماندن درب می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود تا در زمان آتش‌سوزی، شعله‌های آتش نتوانند وارد داخل تابلو برق شوند و موجب افزایش حجم آتش شوند.

آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن
آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

همچنین بسته شدن درب‌های توسط آرام بند باعث می‌شود تا در صورتی که اپراتور فراموش کند درب را ببندد درب باز نماند و باعث آسیب به کودکان یا افراد کنجکاو نگردد. آرام بند قفل تابلو برق یکی از تجهیزاتی است که استفاده از آن می‌تواند باعث افزایش ایمنی وکاهش مخاطرات محیطی گردد.

انواع آرام بند قفل تابلو برق

در تابلوهای برق می‌توان از انواع آرام بند استفاده کرد.

دسته اول، آرام بندهایی هستند که به صورت جداگانه بر روی تابلو برق نصب می‌شوند. این آرم بندها دارای مدل‌های مختلفی هستند و بسته به نوع تابلو وکاربرد آن می‌توان از این آرام بندها استفاده کرد.

دسته دوم آرام بندهای مورد استفاده در تابلوهای برق، لولاهایی هستند که با عملکرد چند زمانه‌ای که دارند درب را به صورت آرام و تدریجی می‌بندند. این لولاها جلوی به هم خوردن یا باز ماندن درب تابلو برق را می‌گیرند و از آسیب به تجهیزات الکترونیکی جلوگیری می‌کنند.

حتما بخوانید: قفل‌های طرح زیمنسی

لولاهای آرام بند

معمولا در تابلو برق‌ها، آرام بند جداگانه نصب نمی‌شود زیرا که این آرام بندها نیاز به چک جداگانه‌ای دارند که این جک می‌تواند فضای داخلی تابلو را اشغال و بر روی عملکرد تجهیزات الکترونیکی اثر منفی بگذارد. به همین دلیل بیشتر طراحان و سازندگان تابلوهای برق ترجیح می‌دهند تا از لولاهای آرام بند برای پروژه‌های خود استفاده کنند.

لولاهای آرام بند
لولاهای آرام بند

این لولاها با مکانیزمی که دارند باعث می‌شوند تا درب به آرامی بسته شود. همچنین در این نوع از لولا اگر درب بصورت کامل باز شود، بسته نمی‌شود تا اپراتور بتواند با خیال آسوده کار و فعالیت خود را انجام دهد.

حتما بخوانید: برند اسکار

نکات مهم در تهیه آرام بند قفل تابلو برق

  1. آرام بند را از برندهای معتبر و مطرح خریداری کنید.
  2. سعی شود تا آرام بندی تهیه شود که با تابلو برق و تجهیزات داخل آن تناسب داشته باشد.
  3. آرام بند و جک‌های آن با مدارات الکترونیکی داخل تابلو برق تداخل یا برخوردی نداشته باشد.
  4. به کیفیت قطعات و آلیاژهای استفاده شده در آرام بندهای قفل تابلو برق  دقت شود تا از استحکام خوبی برخوردار باشند و هم ایمنی تابلو را به مخاطره نیندازند.
  5. آرام بند مورد استفاده قابل تنظیم باشد و حدالمقدور  به صورت 2 یا 3 زمانه باشد تا درب تابلو برق به صورت تدریجی و مرحله‌ای بسته شود.
  6. آرام بند نباید فضای زیادی از داخل کابین یا تابلوی برق را بگیرد
  7. آرام بند نباید مانع عایق‌بندی صوتی، حرارتی یا رطوبتی تابلوهای برق شود.
نکات مهم در تهیه آرام بند قفل تابلو برق
نکات مهم در تهیه آرام بند قفل تابلو برق

سخن آخر

باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که انواع آرام بند قفل تابلو برق می‌توانند تاثیر زیادی بر روی ایمنی یک تابلو داشته باشند زیرا در بسیاری از حوادث مشخص می‌شود که اپراتورها فراموش کرده‌اند درب تابلو برق را ببندند و یک جرقه کوچک باعث اشتعال و خسارات جبران ناپذیری گشته است.

به هم خوردن درب تابلو هم می‌تواند موجب آسیب به مدارات یا اتصالی در سیم کشی شود. با بودن یک آرام بند نگرانی از بهم خوردن درب تابلو برق نخواهد بود. توجه به جزئیات در طراحی یا خرید یک تابلو برق مناسب می‌تواند جلوی آسیب‌ها و خطرات مهم را بگیرد.