همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند

همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند

تابلو برق درواقع یک باکس یا جعبه نسبتاً بزرگ است که وظیفه محافظت و نگهداری فیوزها و کابل کشی‌های ساختمان را به‌عهده دارد. این به اصطلاح جعبه‌های فولادی، علاوه بر محافظت از تجهیزات برق‌کشی ساختمان، سبب می‌شوند که تجهیزات برق‌کشی از جمله فیوزها و کابل‌ها از دید پنهان بمانند. برای قسمت‌های مختلف تابلو برق، از وسایل و یراق‌آلات مختلفی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها لولای در تابلو برق است. در این مقاله، تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند برای شما بررسی کنیم. با شناخت خصوصیات و انواع این محصول می‌توانید به‌ راحتی اقدام به خرید آن با قیمت مناسب و کیفیت بالا کنید.

لولای آرام‌بند چیست؟ 

لولای آرام‌بند یکی از انواع یراق‌آلات است که در بسیاری از وسایل، از جمله ساخت تابلوهای برق بسیار پرکاربرد است و مزایای گوناگونی دارد. لولاهای آرام‎‌بند اصولاً به این منظور ساخته شده‌اند که از بسته‌شدن ناگهانی در تابلو برق پیشگیری کنند.

همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند
همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند

اجزای تشکیل‌دهنده لولای آرام‌بند تابلو برق

لولای آرام‌بند دارای دو بخش است. یک بخش از آن روی بدنه فولادی تابلوبرق نصب می‌شود و بخش دیگر آن دارای یک حفره دایره‌ای شکل است. ضخامت بخشی که روی بدنه تابلوبرق نصب می‌شود باید به اندازه‌ای باشد که برای استفاده در مدت زمان طولانی، کارایی لازم را داشته باشد؛ از سوی دیگر، در ساختار این لولاهای آرام‌بند فنرهایی قراردارند که قدرت این لولاها را در هنگام باز و بسته شدن در تابلوبرق افزایش می‌دهند.

اجزای تشکیل‌دهنده لولای آرام‌بند تابلو برق
اجزای تشکیل‌دهنده لولای آرام‌بند تابلو برق

مزایای اصلی آرام‌بند(آهسته‌بند) تابلوهای برق

همان‌طورکه از اسم این لولاها پیداست، وظیفه اصلی آن‌ها جلوگیری از بسته‌ شدن ناگهانی در تابلوی برق و ایجاد صدای ناهنجار است. یکی دیگر از مزایای لولاهای آرام‌بند تابلوهای برق، این است که به‌ راحتی رگلاژ می‌شوند. برای این‌ کار می‌توان با استفاده از پیچ‌های شیاردار روی لولا، در تابلو برق را به‌ راحتی تنظیم کرد.

حتما بخوانید: لولای مخفی تابلو برق چیست؟

نصب لولای آرام‌بند

از مزایای لولاهای آرام‌بند تابلوهای برق، نصب آسان آن است. بنابراین اگر قصد دارید در تابلوهای برق از لولاهای آرام‌بند استفاده کنید، نگران نباشید چون به‌ راحتی و بدون استفاده از ابزار خاصی می‌توانید آن‌ها را نصب کنید و برای انجام این کار نیازی به افراد متخصص و صرف هزینه اضافی نیست. فقط کافی است به اصول و استانداردهای موجود برای نصب این لولاها دقت کنید.

نصب لولای آرام‌بند
نصب لولای آرام‌بند

نکات مهم هنگام خرید لولای آرام بند تابلوی برق

بهتر است پیش از خرید لولای آرام بند چند نکته را مدنظر داشته باشید. معمولاً خرید دو لولا برای یک در تابلوی برق کافی است.

توجه داشته باشید اگر وزن در تابلو برق سنگین باشد، باید از لولاهای بیشتری استفاده شود. علت این امر در باز و بسته کردن آسان در است.

در هنگام خرید این محصول حتماً به کیفیت آن توجه داشته باشید. بسیاری از لولاهای آرام بند تابلو برق موجود در بازار از کیفیت پایینی برخوردار هستند. این امر موجب می‌شود لولاهای تابلو برق پس از مدتی خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

اگر از طریق سایت‌های اینترنتی اقدام به سفارش این محصول می‌کنید، حتماً به نماد الکتریکی سایت توجه داشته باشید. بسیاری از سایت‌های فروش لولاهای تابلوبرق جعلی بوده و ممکن است قصد کلاهبرداری از شما را داشته باشند، بنابراین پیش از هرگونه اقدام جهت خرید این محصول از جعلی نبودن سایت اطمینان حاصل کنید.

حتما بخوانید: آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

خرید و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند تابلوی برق

شما به عنوان سازنده تابلوهای برق، حتماً به دنبال لولاهای آرام بند با کیفیت و البته قیمت مناسب هستید. معمولاً سازندگان حرفه‌ای برای خرید به مراکز فروش عمده مراجعه کرده یا از طریق سایت‌های معتبر اقدام به خرید می‌کنند.

در هنگام خرید متوجه خواهید شد که قیمت‌های متنوعی برای این قطعه وجود دارد که این تنوع قیمت علاوه بر کیفیت به کار رفته در جنس مواد سازنده لولا، به نوع لولای استفاده شده نیز مربوط است.

خرید و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند تابلوی برق
خرید و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند تابلوی برق

هر نوع لولای تابلو برق علاوه بر خصوصیات مربوط به خود با توجه به اندازه و ویژگی‌های تابلو برقی که مورد استفاده قرار می‌دهیم، دارای قیمت متفاوتی هستند. برخی از انواع لولاهای تابلوبرق عبارتند از لولاهای روکار، مخفی، آرام‌بند و … که با توجه به نیاز سازنده انتخاب می‌شوند.

حتما بخوانید: برترین برندهای قفل تابلو برق

نتیجه‌گیری

همانطور که در مقاله همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولای آرام‌بند خواندیم، تابلو برق محفظه‌ای برای محافظت و نگهداری از فیوزها و کابل‌کشی های برق است. یکی از یراق‌آلاتی که معمولاً در تابلوهای برق کاربرد دارد، لولاها هستند، سازندگان برای رعایت نکات ایمنی بیشتر و جلوگیری از بسته شدن ناگهانی در تابلوبرق و ایجاد صدای ناهنجار، از لولاهای آرام‌بند در تابلوبرق استفاده می‌کنند.

لولاهای تابلوبرق انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز سازنده انتخاب شده و از نظر کیفی نیز به درجات مختلف تقسیم بندی می‌شوند که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه شود خصوصاً که از آنجایی که درهای تابلوبرق سنگین و فولادی هستند، لولاهای به کارگرفته شده باید بتوانند عملکرد خوبی در طی سالیان داشته باشند.

با توجه به نوسانات بازار ارز، برای کسب اطلاع دقیق از قیمت لولاهای آرام‌بند، بهتر است به صورت روزانه از طریق سایت‌های معتبر فروش استفاده شود.

همچنین برای خرید این لولاها می‌توانید از مراکز عمده‌فروشی یراق‌آلات یا سایت‌های فروش معتبر استفاده کنید.