آشنایی با انواع قفل تابلو برق

آشنایی با انواع قفل تابلو برق

تابلو برق محفظه‌ای برای نگهداری تجهیزات برقی می‌باشد که برای جلوگیری از اتصال کوتاه در مدارات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابلو برق دارای انواع قفل‌ برای بسته شدن درب می‌باشند که در این پست قصد داریم به موضوع آشنایی با انواع قفل تابلو برق بپردازیم.

کاربردهای تابلوهای برق

تجهیزات الکتریکی که در کارخانه‌های صنعتی و مجتمع‌های مسکونی در تابلوهای برق قرار می‌گیرند، معمولا گران‌قیمت هستند. به همین دلیل محافظت فیزیکی از آن‌ها در کنار دسترسی ساده برای اپراتورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تابلوهای برق به صورت محفظه‌ای بسته طراحی می‌شوند که دارای یک درب با قفل نصب شده بر روی آن‌ می‌باشند تا علاوه بر ایمنی، امکان دسترسی به افراد مجاز هم در آن وجود داشته باشد.

آشنایی با انواع قفل تابلو برق
آشنایی با انواع قفل تابلو برق

حتما بخوانید: آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

آشنایی با راهنمای خرید انواع قفل تابلو برق

برای آشنایی با انواع قفل تابلو برق جهت خرید، بهتر است به فضای تابلو برق و کاربردی که از قفل‌ها مد نظرمان است توجه کنیم. ممکن است در برخی از تابلوهای برق امکان نصب قفل‌هایی با زبانه بلند وجود نداشته باشد یا در برخی از تابلوهای دیگر به دنبال امنیت بیشتری باشیم. در چنین مواقعی ممکن است قفل‌هایی را نصب کنیم که دارای قفل سوئیچی باشند.

مورد دیگری که در خرید انواع قفل تابلو برق باید مورد توجه قرار گیرد، جنس آلیاژ استفاده شده در انواع تابلوهای برق می‌باشد. معمولا پلی‌آمید، زاماک و فولاد بصورت ترکیبی در بدنه این قفل‌ها استفاده می‌شوند. زاماک و پلی‌آمید ظاهر زیباتری دارند ولی فولاد از استحکام بیشتری برخوردار است و به راحتی نمی‌شکند.

در مجموع در هنگام خرید انواع قفل تابلو برق باید به موارد زیر توجه داشت:

انواع قفل تابلو برق

قفل در تابلوهای برق از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا علاوه بر افزایش ایمنی یک تابلو، می‌تواند نوع طرح قفل بر روی میزان دسترس‌پذیری به تابلو نیز تاثیر بگذارد. در تابلوهای برق یراق‌آلات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از مهمترین آن‌ها، قفل می‌باشد.

یک قفل تابلو برق باید علاوه بر کیفیت مناسب دارای قیمت قابل قبول و کاربری ساده هم باشد تا بتواند دوام کافی داشته باشد و اپراتوری که با تابلو برق کار می‌کند، دچار مشکل نشود. در حال حاضر انواع قفل تابلو برق را می‌توان در بازار مشاهده کرد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 1. قفل های طرح زیمنسی
 2. قفل مثلثی
 3. قفل کشویی
 4. قفل سیواکن
 5. قفل آویزخور یا پلمپ شو
 6. قفل زبانه کوتاه
 7. قفل زبانه بلند
 8. قفل کلید سرخود(قفل پروانه‌ای)
 1. قفل‌های طرح زیمنسی

یکی از انواع قفل‌های پرکاربرد در تابلوهای برق صنعتی، قفل‌های طرح زیمنسی می‌باشد. این قفل‌ها از تنوع زیادی برخوردار هستند. معمولا جنس این قفل‌ها از زاماک است که یک آلیاژ ترکیبی می‌باشد و برای زیبا بیشتری با روکشی از کروم پوشانده می‌شوند به همین دلیل از جنس خوبی برخوردار هستند و زیبایی خوبی هم دارند.

قفل‌های طرح زیمنسی
قفل‌های طرح زیمنسی
 1. قفل‌های مثلثی

این نوع از قفل‌ها مکانیزم ساده‌ای در باز شدن دارند به همین دلیل می‌توان آن‌ها را در موارد اضطراری به سادگی باز کرد. از این قفل می‌توان در انواع رک‌های کامپیوتری و تابلوهای برق استفاده کرد. این نوع قفل دارای دو نوع زبانه بلند و زبانه کوتاه می‌باشد.

قفل‌های مثلثی
قفل‌های مثلثی
 1. قفل کشویی

این قفل‌های مکانیزم ساده‌ای در باز و بسته شدن دارند و می‌توان از آن‌ها در تابلوهای برق مختلف مورد استفاده قرار داد. البته این نوع از قفل دارای امنیت بالایی نمی‌باشد و برای تابلوهای برقی که در فضاهای خصوصی قرار دارند مناسب می‌باشد.

قفل کشویی
قفل کشویی
 1. قفل سیواکن

این قفل را می‌توان در تابلوهای برق سیواکن استفاده کرد. تابلو برق سیواکن معمولا در کارخانه‌های صنعتی بزرگ که نیاز به آمپراژهای مختلفی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا این تابلو برق‌ها در فضاهای بزرگ قرار می‌گیرند و معمولا چندین تابلو برق به یکدیگر متصل هستند.

قفل سیواکن
قفل سیواکن
 1. قفل آویزخور یا پلمپ شو

در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از دستکاری تابلو برق توسط افراد غیرمسئول بهتر است این تابلوها قفل شوند یا حتی پلمپ گردند تا ایمنی آن‌ها تضمین شود. قفل‌های آویزخور و پلمپ و در چنین تابلوهایی کاربرد دارند.

قفل آویزخور یا پلمپ شو
قفل آویزخور یا پلمپ شو
 1. قفل زبانه کوتاه

در قفل‌های زبانه‌کوتاه، زبانه قفل کوتاه است. چنین قفلی برای تابلوهای برقی که مدارات داخل آن‌ها زیاد است و فضایی برای زبانه بلند وجود ندارد مناسب می‌باشد.

قفل زبانه کوتاه
قفل زبانه کوتاه
 1. قفل زبانه بلند

این قفل دارای زبانه بلندتری می‌باشد و درب را بصورت محکم و چسب می‌بندد. از این قفل‌ها می‌توان در انواع تابلوهای برق که در آن‌ها عایق‌بندی رطوبت، صوت یا گرما مهم است استفاده کرد.

قفل زبانه بلند
قفل زبانه بلند
 1. قفل کلید سرخود

در این نوع از قفل‌ها کلید به خود آن متصل می‌باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا سوییچ قفل گم نشود. یکی از مهمترین مدل‌های این نوع قفل، قفل‌های مدل پروانه‌ای می‌باشند.

قفل کلید سرخود
قفل کلید سرخود

حتما بخوانید: برند اسکار

برای آشنایی با انواع قفل تابلو برق در انتخاب انواع آن‌ها باید به کاربرد تابلو و شرایط محیطی توجه کافی داشت تا بتوان بخوبی از تجهیزات الکترونیکی محافظت کرد و بدنه تابلو برق و قفل آن نیز دوام وماندگاری بیشتری داشته باشند.