قفل‌های طرح زیمنسی

قفل‌های طرح زیمنسی

تابلو برق یک محفظه برای قرارگیری تجهیزات الکترونیکی مهم و حساس در درون آن وحفاظت از آن‌ها می‌باشد. وظیفه اصلی یک تابلو برق حفاظت فیزیکی از تجهیزات در کنار کنترل شوک‌های الکتریکی وارد شده به مدارات الکترونیکی می‌باشد. یک تابلو از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. با توجه به قیمت بالای تجهیزات داخل یک تابلو برق حفظ و نگهداری آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. انواع قفل‌های طرح زیمنسی برای تابلوهای برق از جمله قفل‌هایی هستند که می‌توانند به خوبی امنیت فیزیکی یک تابلو برق را تامین کنند.

انتخاب یک قفل مناسب برای تابلو برق می‌تواند خاطر مدیران و مسئولان فنی را از به سرقت رفتن تجهیزات یا دستکاری مدارات الکترونیکی توسط افراد غیر مسئول راحت نماید. البته قبل از تهیه یک تابلو برق و قفل متناسب با آن، بهتر است با انواع مدل‌های قفل تابلو برق آشنا شویم تا بتوانیم انتخاب درست و متناسب با نیازمان داشته باشیم.

اجزای اصلی در تابلوهای برق

در یک تابلو برق بستگی به نوع و کاربرد آن شاهد اجزای کلیدی زیر می‌باشیم:

اجزای اصلی در تابلوهای برق
اجزای اصلی در تابلوهای برق

بدنه و قفل به عنوان یک جز اصلی در تابلوهای برق می‌باشد. از آنجا که تجهیزات داخل یک تابلو برق، گران قیمت هستند و از طرفی دیگر برای جلوگیری از دستکاری تجهیزات توسط افراد غیرمرتبط، استفاده از قفل بر روی بدنه تابلوها به یک امرو ضروری و حیاتی تبدیل شده است.

قفل‌های تابلو برق

قفل‌های تابلو برق دارای انواع مختلفی می‌باشند. معمولا قفل‌های موجود در بازار دارای دو نوع کلی ایرانی و خارجی می‌باشند. جدا از موضوع کشور سازنده در انتخاب طرح‌ قفل‌ها برای تابلوهای برق باید به کیفیت و قیمت به یک اندازه توجه داشته باشیم.

درب یک تابلو برق در طول یک روز به دفعات باز و بسته می‌شود، بنابراین باید قفلی انتخاب شود که علاوه بر قیمت مناسب از کیفیت بالایی هم برخوردار باشد و به سادگی خراب نشود.

انواع طرح‌های قفل تابلو برق

قفل های تابلو برق در انواع مختلفی هستند از جمله:

در بین انواع قفل‌های تابلو برق قفل‌های طرح زیمنسی با توجه به انواع متنوعی که دارند در بازار از مشتریان زیادی برخوردار هستند.

انواع قفل‌های طرح‌های زیمنسی

در بین قفل‌های تابلو برق، قفل‌های طرح زیمنسی از تنوع زیادی برخوردار است. جنس این قفل‌ها از پلی امید و سرب است و رویه آنها با کروم استیل پوشانده شده است. جنس به کار رفته در انواع قفل‌های طرح زیمنسی باعث شده تا دارای استحکام و زیبایی بالایی باشند و سالیان متمادی بر روی یک تابلو مورد استفاده قرار گیرند.

قفل‌های طرح زیمنسی برای کاربردها و شرایط مختلف طراحی شده‌اند، بنابراین می‌توان از این قفل‌ها در انواع تابلوها استفاده کرد. از مهمترین انواع این قفل‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. قفل‌های طرح زیمنسی زبانه کوتاه

این قفل‌ها دارای زبانه کوتاهی می‌باشند که برای تابلوهای برق کوچک یا تابلوهایی که از لحاظ تجهیزات نصب شده در آنها دارای محدودیت در فضا می‌باشند، مناسب هستند.

قفل‌های طرح زیمنسی زبانه کوتاه
قفل‌های طرح زیمنسی زبانه کوتاه
  1. قفل‌های طرح زیمنسی زبانه بلند

این نوع قفل دارای زبانه بلندتری است. این قفل در تابلوهایی که به امنیت در آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از مدل‌های زبانه بلند، کلید از سرخود قفل می‌باشد.

  1. قفل‌های طرح زیمنسی قابل پلمپ

در این نوع از قفل‌های طرح زیمنسی امکان نصب قفل آویزان وجود دارد. در بسیاری از مواقع نیاز است تا تابلو برق برای جلوگیری از دستکاری‌های غیر مرتبط پلمپ شود. در چنین مواردی می‌توان از این نوع قفل برای پلمپ تابلو برق استفاده کرد و از عدم دستکاری شدن تابلو اطمینان خاطر پیدا کرد.

  1. قفل‌های طرح زیمنسی طرح مثلثی

این قفل‌ها با کلید مثلثی شکلی باز می‌شوند و به همین دلیل به قفل زیمنسی مثلثی مشهور شده‌اند. جنس کلید این نوع از قفل معمولا از جنس کروم آبکاری شده می‌باشد، به همین دلیل دارای دوام بالایی بوده و در محیط‌های مرطوب دچار خوردگی نمی‌شوند.

قفل‌های طرح زیمنسی طرح مثلثی
قفل‌های طرح زیمنسی طرح مثلثی
  1. قفل‌های طرح زیمنسی طرح پروانه‌ای

این قفل‌ها دارای کلید سرخود می‌باشند و با توجه به شکل کلید سرخود که حالت پروانه‌ای دارد به قفل‌های طرح زیمنسی پروانه‌ای مشهور شده‌اند.

قفل‌های طرح زیمنسی طرح پروانه‌ای
قفل‌های طرح زیمنسی طرح پروانه‌ای
  1. قفل سیواکن زیمنس

تابلوهای برق نیز با توجه به کاربری‌های مختلف دارای مدل‌های متنوعی هستند. تابلو برق مدل سیواکن یکی از مدل‌های تابلو برق می‌باشد که دارای کاربری‌های زیادی در سوله‌ها، کارخانجات و حتی مجتمع‌های مسکونی می‌باشد. قفل و لولای سیواکن زیمنس به راحتی قابلیت نصب بر روی این نوع از تابلوهای برق را دارا می‌باشند.

معرفی برندهای ارائه‌کننده قفل‌های طرح زیمنس در بازار

همانطور که قبل از این گفتیم، شرکت‌های مختلفی در بازار به عرضه یراق‌آلات تابلوهای برق می‌پردازند. شرکت‌های ایرانی سازنده تابلو برق سعی دارند، یراق‌آلات مورد نیاز خود را از بهترین سازندگان داخلی یا واردکنندگانی که کالاهایی با کیفیت دارند، تهیه کنند.

فروش‌دهندگان یراق‌آلات انواع قفل‌ طرح زیمنس را با توجه به نیاز سازندگان تابلو برق تهیه و در اختیار آنان می‌گذارند. از مهمترین برندهای مطرح در زمینه قفل تابلو برق می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

حتما بخوانید: برند اسکار

با افزایش قیمت تجهیزات الکترونیکی حفاظت از این وسایل به یک ضرورت تبدیل شده است. با توجه به اینکه در تابلوهای برق، گران قیمت‌ترین تجهیزات الکترونیکی قرار می‌گیرند حفظ و نگهداری از آن‌ها اهمیت ویژه‌ای برای مدیران کارخانه‌ها و صاحبان کسب و کارها دارد. قفل‌های طرح زیمنس با انواع مختلفی که دارند می‌توانند برای کاربردهای مختلف مناسب باشند.