قفل و لولا تابلو برق چیست؟

قفل و لولا تابلو برق چیست؟

قفل‌ها و لولاها یکی از اجزای کلیدی در تابلو برق‌ها می‌باشد که علیرغم قیمت نسبتا کم می‌تواند کارآیی تابلو برق را به شدت افزایش دهد. در کارخانجات صنعتی، مدارات الکترونیکی نقش بسیار مهمی دارند زیرا که عملکرد درست تجهیزات صنعتی ارتباط بسیار نزدیکی با سیستم برق‌کشی چنین مکان‌هایی دارد. مدارات الکترونیکی در مجتمع‌های صنعتی در تابلوهای برق نگهداری می‌شوند تا بتوان نوسانات برق در آن‌ها را کنترل کرد. تابلو برق‌ها از آن جهت که محفظه‌ای برای نگهداری مدارهای الکترونیکی هستند اهمیت دارند، پس تا پایان مقاله قفل و لولا تابلو برق چیست؟ با ما همراه باشید.

کارکرد قفل و لولا تابلو برق

تابلو برق‌ها با توجه به کاربردی که دارند دارای انواع مختلفی می‌باشند. مهمترین انواع تابلو برق برحسب ظاهر عبارتند از:

 1. تابلوهای ایستاده
 2. تابلوهای داخلی
 3. تابلوهای خارجی
 4. تابلوهای سیواکن
 5. تابلوهای دیواری
 6. تابلوهای متال
 7. تابلوهای کشویی
 8. و..
قفل و لولا تابلو برق چیست؟
قفل و لولا تابلو برق چیست؟

در تمامی انواع تابلو برق‌هایی که در بالا از آن‌ها نام بردیم شاهد وجود قفل و لولا هستیم. لولاها کمک می‌کنند تا درب تابلو برق به آسانی باز و بسته شود. کیفیت لولا بر روی عمر تابلو برق تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند تا تابلو دیرتر خراب شود. از سویی دیگر، یک لولای خوب موجب می‌شود تا در زمان خطر بتوان درب تابلو برق را بسادگی باز کرد و جریان برق را کنترل یا قطع کرد.

قفل در تابلو برق‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. قفل کردن درب تابلو برق باعث می‌شود تا از دست‌کاری یا سرقت تجهیزات برقی توسط افراد غیرمسئول جلوگیری شود.

قفل و لولا دو یراق مهم و به نسبت ارزان قیمت هستند که می‌توانند بر روی عملکرد یک تابلو برق تاثیر بگذارند. بنابراین باید در خرید آن‌ها دقت کرد و یراقی را برای تابلو تهیه کرد که علاوه بر قیمت مناسب دارای کیفیت و عملکرد قابل قبولی هم باشد.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع قفل تابلو برق

انواع قفل تابلو برق

حفاظت از وسایل شخصی از قدیم الایام رایج بوده است. همانطور که ما سعی می‌کنیم با قفل کردن درب‌ها از منزل، خودرو یا مغازه خود محافظت کنیم می‌توانیم با قفل کردن درب تابلو برق از تجهیزات حساس و گران قیمت الکترونیکی که در کارخانجات و منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند محافظت کنیم.

تابلو برق از تجهیزات مهمی است که در کارخانجات یا مجتمع مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا تمامی مدارهای الکترونیکی مهم در آن قرار می‌گیرند و در صورت بروز حادثه می‌توان سیستم‌های الکترونیکی را با کمک آن از مدار خارج کرد.

به همین دلیل وجود قفل برای تابلو برق یک ضرورت است تا از دستکاری تابلو توسط افراد غیرمسئول جلوگیری شود و هم‌زمان جلوی سرقت مدارات گران قیمت هم گرفته شود.

انواع قفل تابلو برق
انواع قفل تابلو برق

مهمترین انواع قفل تابلو برق عبارتند از:

 1.  قفل‌های طرح زیمنسی و پروانه‌ای
 2.  قفل‌های مثلثی
 3. قفل کلید سرخود یا پلمپ شو
 4. قفل‌های زبانه بلند
 5. قفل زبانه کوتاه

انواع لولا تابلو برق

باز و بسته شدن درب تابلو برق از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا درب‌های تابلو برق به نسبت بدنه وزن زیادی دارند و اگر یک لولای نامناسب در آن‌ها استفاده شود به سادگی خراب می‌شوند. تعویض یک تابلو برق به علت خرابی درب یا لولاهای آن کاری سخت و هزینه‌بر است.

بنابراین بهتر است در زمان خرید اولیّه تابلو برق در انتخاب لولا دقّت کافی داشته باشیم تا کالایی با کیفیت، عمر طولانی و در عین حال خوش قیمت را تهیه کنیم.

قفل و لولا تابلو برق چیست؟
قفل و لولا تابلو برق چیست؟

انواع لولاهای تابلو برق عبارتند از:

 1. لولاهای روکار ساده
 2. لولای توکار
 3. لولاهای آرام بند
 4. لولای مخفی
 5. لولای ریتال
 6. لولای سیواکن
 7. لولای سه تکه

حتما بخوانید: آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

نکاتی مهم در خرید قفل و لولا تابلو برق

در هنگام خرید تابلو برق باید به کیفیت قفل و لولا توجه داشت. زیرا این دو قطعه ساده می‌توانند بر روی عملکرد تابلو برق تاثیر زیادی بگذارند. به‌گونه‌ای که می‌توان گفت عمر یک تابلو به طور مستقیم به کیفیت یراق‌آلاتی نظیر قفل و لولا بستگی دارد.

بهتر است قفل و لولا تابلو برق را از برندهای معتبری که در بازار وجود دارند تهیه کرد تا با خیالی آسوده برای سالیان متمادی بتوان از تابلو برق و مدارات داخل آن استفاده کرد.