لولای مخفی تابلو برق چیست؟

لولای مخفی تابلو برق چیست؟

تابلو برق به عنوان یک جعبه محافظ فولادی برای محافظت و نگهداری از سیم‌کشی‌های مرکزی و فیوزهای برق ساختمان‌های مسکونی، اداری و صنعتی و… به‌ کار می‌رود. با استفاده از این جعبه یا باکس بزرگ، نه تنها می‌توان تجهیزات سیم‌کشی ساختمان را از دید عموم پنهان کرد، بلکه از آن‌ها در مقابل صدمات احتمالی محیطی و… محافظت به‌ عمل ‌آورد. برای قسمت‌های مختلف تابلو برق، از وسایل و یراق‌آلات مختلفی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها لولاهای در تابلو برق است. در مقاله لولای مخفی تابلو برق چیست؟ تلاش خود را به‌ کارگرفته‌ایم تا شما را با یکی از یراق‌آلات مهم در ساخت تابلوبرق، یعنی لولاهای مخفی، آشنا کنیم. با شناخت خصوصیات و انواع این محصول می‌توانید به‌ راحتی اقدام به خرید آن با قیمت مناسب و کیفیت بالا کنید.

لولای مخفی چیست؟

لولاها وسیله‌ مفصل‌داری است که برای اتصال بین دو قطعه فلزی یا هر جنسی دیگر مورد استفاده قرارمی‌گیرد، به‌ طوری‌ که یکی یا هر دو قطعه بتوانند تا چند درجه حول محور این ابزار دوران کنند.

انواع لولا در سازه‌ها و وسایل گوناگون و بسیار متفاوتی به‌ کار می‌روند. رایج‌ترین آن‌ها برای اتصال لنگرهای در به چهارچوب و فریم کاربرد دارند، هرچند که با توجه به نوع لولا، تفاوت‌هایی در محل و چگونگی نصب آن‌ها وجود دارد.

لولای مخفی تابلو برق چیست؟
لولای مخفی تابلو برق چیست؟

 بدیهی است که الزامات مقاومت، در هر صورت نقش اصلی را بازی می‌کند.

همچنین لولاهایی که در معرض دید یا در قسمت خارجی در، قاب و سایر تجهیزات نصب می‌شوند، مقاومت بیشتری نسبت به نوع مخفی یا پنهان خود دارند و می‌توانند زاویه باز شدن بیشتری را فراهم کنند.

لولای مخفی یکی از انواع یراق‌آلات است که در بسیاری از وسایل، از جمله ساخت تابلوهای برق بسیار پرکاربرد است و مزایای گوناگونی دارد.

حتما بخوانید: آرام بند قفل تابلو برق و انواع آن

مزایای اصلی استفاده از لولای مخفی در تابلو برق

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از لولای مخفی در تابلو برق این است که به واسطه نصب آن به صورت پنهان، امکان بازکردن در از لولا و سرقت تجهیزات برق‌کشی موجود در تابلو برق تقریباً به صفر می‌رسد.

از دیگر مزایای لولای مخفی این است که چون برای نصب آن، لولا روی لنگه یا قاب پنجره قرار نمی‌گیرد و در واقع مابین لنگه و پنجره تعبیه می‌شود،  از نظر پنهان مانده و نمای زیباتری دارد.

آشنایی با اجزای تشکیل‌دهنده لولای مخفی

لولای مخفی از اجزای مختلف تشکیل شده است و ساختار آن با لولاهای دیگر تفاوت چندانی ندارد. یک لولای مخفی در نگاه اول دو برگ و یک پین دارد. در یک لنگه از برگ‌ها سوراخی با حالت خزینه وجود دارد تا پیچ هنگام بسته شدن با سطح برگه کاملاً مماس شود. پنجه لولای مخفی هم به گونه‌ای طراحی شده تا هنگام نصب پین، لنگی یا لقی لولا و همچنین چاک لولا باعث شود که بعد از نصب صحیح، لولا روان و بدون اصطکاک حرکت کند.

آشنایی با اجزای تشکیل‌دهنده لولای مخفی
آشنایی با اجزای تشکیل‌دهنده لولای مخفی

نصب لولای مخفی در تابلو برق

برای نصب این لولا ابتدا سوراخی به اندازه برگ لولا(یکی از دو لت لولا) با مته ایجاد می‌کنند تا لولا در آن قراربگیرد، بدین صورت، بعد از بسته شدن در، لولا اصلاً مشخص نمی‌شود. نکته‌ای که در نصب لولای مخفی وجود دارد این است که اگر مرکز سوراخ هر دو برگ با هم برخورد نکنند، لولای مخفی عمل نکرده و بسته نخواهد شد. بیشتر لولاهای مخفی مثل قیچی عمل کرده و روان باز و بسته می‌شوند.

نکات مهم هنگام خرید لولای مخفی تابلوی برق

بهتر است پیش از خرید لولای  مخفی چند نکته را مدنظر داشته باشید. معمولاً باید قبل از خرید لولای مخفی به اندازه و سنگینی در تابلو برق توجه داشته باشید چراکه اگر وزن در تابلو برق زیاد باشد، باید از لولاهای بیشتری استفاده شود. علت این امر در باز و بسته کردن آسان در است.

در هنگام خرید این محصول حتماً به کیفیت آن توجه کنید. بسیاری از لولاهای مخفی تابلو برق موجود در بازار از کیفیت پایینی برخوردار هستند. این امر موجب می‌شود لولاهای تابلو برق پس از مدتی خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

لولای مخفی تابلو برق چیست؟
لولای مخفی تابلو برق چیست؟

اگر از طریق سایت‌های اینترنتی اقدام به سفارش این محصول می‌کنید، حتماً به نماد الکتریکی سایت توجه داشته باشید. بسیاری از سایت‌های فروش لولاهای تابلو برق جعلی بوده و ممکن است قصد کلاهبرداری از شما را داشته باشند. بنابراین پیش از هرگونه اقدام جهت خرید این محصول از جعلی نبودن سایت اطمینان حاصل کنید.

حتما بخوانید: برترین برندهای قفل تابلو برق

خرید لولای مخفی تابلو برق

شما به عنوان سازنده تابلوهای برق، حتماً به دنبال لولاهای مخفی با کیفیت و البته با قیمت مناسب هستید. معمولاً سازندگان حرفه‌ای برای خرید به مراکز فروش عمده مراجعه کرده یا از طریق سایت‌های معتبر اقدام به خرید می‌کنند.

در هنگام خرید متوجه خواهید شد که قیمت‌های متنوعی برای این قطعه وجود دارد که این تنوع قیمت علاوه بر کیفیت به کار رفته در جنس مواد سازنده لولا، به نوع لولای استفاده شده نیز مربوط است.

خرید لولای مخفی تابلو برق
خرید لولای مخفی تابلو برق

هر نوع لولای تابلو برق علاوه بر خصوصیات مربوط به خود با توجه به اندازه و ویژگی‌های تابلو برقی که مورد استفاده قرار می‌دهیم، دارای قیمت متفاوتی هستند. برخی از انواع لولاهای تابلوبرق عبارتند از لولاهای روکار، آرام‌بند و … که با توجه به نیاز سازنده انتخاب می‌شوند.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع قفل تابلو برق

نتیجه‌گیری

تابلو برق محفظه‌ای برای محافظت و نگهداری از فیوزها و کابل‌کشی‌های برق است. یکی از یراق‌آلاتی که معمولاً در تابلوهای برق کاربرد دارد، لولاها هستند، لولاهای تابلوبرق انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز سازنده انتخاب شده و از نظر کیفی نیز به درجات مختلف تقسیم بندی می‌شوند که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه شود خصوصاً که از آنجایی که درهای تابلو برق سنگین و فولادی هستند، لولاهای به کارگرفته شده باید بتوانند عملکرد خوبی در طی سالیان داشته باشند. معمولاً برای رعایت بیشتر نکات ایمنی، پیشگیری از سرقت احتمالی تجهیزات برق‌کشی از تابلو برق و همچنین حفظ زیبایی، بسیاری از سازندگان و مصرف‌کنندگان از لولای مخفی استفاده می‌کنند.

با توجه به نوسانات بازار ارز، برای کسب اطلاع دقیق از قیمت لولاهای مخفی، بهتر است به صورت روزانه از طریق سایت‌های معتبر فروش استفاده شود.